DUK apie gimdos kaklelio tyrimus

Dažniausiai užduodami klausimai apie gimdos kaklelio tyrimus:


Kas yra gimdos kaklelio vėžys?
Kas padeda nustatyti ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius?
Kaip atliekamas PAP tyrimas?
Ką reikia žinoti prieš atliekant šį tyrimą?
Ar šis tyrimas kainuoja?
Kaip sužinoti tyrimo atsakymą?
Ar pasiskiepijus nuo gimdos kaklelio vėžio, vis tiek reikia atlikti PAP testus?
Tepinėlis netinkamas tyrimui. Ką tai reiškia?
Tyrimo atsakymas ASCUS. Ką tai reiškia?
Tyrimo metu nustatyti ikivėžiniai pokyčiai (LSIL, HSIL). Ką tai reiškia?
Kas yra Žmogaus papilomos virusas?
Kuo skiriasi įprastinis PAP tepinėlis ir skystųjų terpių tyrimas?

 

Kas yra gimdos kaklelio vėžys?
Gimdos kaklelio vėžys susiformuoja tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, išplinta į aplinkinius organus bei audinius. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios (atipinės), tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10–20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra ikivėžiniai. Gimdos kaklelio vėžiui, skirtingai nei daugeliui kitų, galima laiku užkirsti kelią - moterys, kurioms nustatomi ikivėžiniai pakitimai yra gydomos ir nesuserga gimdos kaklelio vėžiu.

Kas padeda nustatyti ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius ?
Ikivėžinius pokyčius galima nustatyti reguliarai atliekant citologinį PAP tyrimą.

Kaip atliekamas PAP tyrimas?
Šis tyrimas atliekamas greitai ir yra visiškai neskausmingas. Šeimos gydytojas, ginekologas ar akušeris specialiu instrumentu švelniai nuima ląstelių nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir paskeidžia jas ant objektinio stiklelio ar talpina į specialią skystąją terpę. Paimtas mėginys siunčiamas į patologijos laboratoriją,  kur mikroskopu tiriama, ar ląstelėse nėra ankstyvųjų pakitimų.

Ką reikia žinoti prieš atliekant šį tyrimą?
Tinkamiausias tyrimo paėmimo laikas - 2 savaitės nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos (10-20 mėnesinių ciklo dieną). 48 val. prieš tyrimą reiktų nenaudoti tamponų, intravagininių preparatų, vengti lytinių santykių, neplauti makšties. Prieš tepinėlio ėmimą nenaudoti acto rūgšties ir liugolio tirpalų.
 
Ar šis tyrimas kainuoja ?
Pagal 2004 m. pradėtą Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programą 25-60 metų moterys kartą per 3 metus gali profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Už gimdos kaklelio citologinį tyrimą mokėti nereikia, nes už jį moka ligonių kasos. Moterys dėl citologinio gimdos kaklelio tyrimo (PAP testo) turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į poliklinikos, kur yra prisirašiusios, akušerį-ginekologą. Žiūrėkite informacinį pranešimą Nemokama patikra moterims - efektyvi kova prieš vėžį. 

Kaip sužinoti tyrimo atsakymą? 
Kokie tyrimų rezultatai, moterys sužino iš tepinėlį paėmusio gydytojo.

Ar pasiskiepijus nuo gimdos kaklelio vėžio, vis tiek reikia atlikti PAP testus?
Taip. Skiepai nepakeičia tepinėlio testo.

Tepinėlis netinkamas tyrimui. Ką tai reiškia? 
Tepinėlis tinka tyrimui, kai jame yra pakankamas kiekis (8 000-12 000) egzocervikinės gimdos kaklelio srities plokščiojo epitelio ląstelių. Dėl kraujo, leukocitų, gausių gleivių gimdos kaklelio ląstelių įprastinis tepinėlis taip pat gali būti netinkamas tyrimui. Tokiu atveju tepinėlį būtina kartoti arba paimti gimdos kaklelio mėginį į skystąją terpę. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, neinformatyvių tepinėlių skaičius yra 10 kartų mažesnis. Tačiau šis tyrimas yra mokamas. Apie tokio tyrimo atlikimą reiktų teirautis savo ginekologo.

Tyrimo atsakymas ASCUS. Ką tai reiškia ? 
Diagnozė ASC, AGC reiškia, kad citologinio tyrimo metu rastos nenustatytos reikšmės plokščiojo ar liaukinio epitelio ląstelės, t.y. kai specialistas tikslios diagnozės negali rašyti dėl nepakankamo pakitusių ląstelių kiekio ar pakitimų kriterijų trūkumo. ASCUS terminas naudojamas apibūdinti ląsteles, kurių pokyčiai didesni už reaktyvius, bet dar neliudija apie ikinavikinius pokyčius. 
PAP testu nustačius neaiškios reikšmės pokyčius (ASCUS), rekomenduojamas ŽPV testas: pagal ASCCP duomenis, diagnozavus ASC ir infekuotumą ŽPV, gimdos kaklelio intraepitelinių pakitimų tikimybė yra 18 kartų didesnė nei nesant ŽPV. Nustačius 16 ar 18 ŽPV tipą, rekomenduojama atlikti kolposkopiją ir biopsiją. Aptikus kitus aukštos rizikos ŽPV tipus, atliekamas CINtec PLUS testas, verifikuojantis onkogeninį ŽPV poveikį. Apie rekomenduojamą gimdos kaklelio ikivėžinių būklių ištyrimo schemą plačiau skaitykite čia.

Tyrimo metu nustatyti ikivėžiniai pokyčiai (LSIL, HSIL). Ką tai reiškia ? 
Gimdos kaklelio plokščiojo epitelio ląstelių ikivėžiniams pokyčiams apibūdinti dabar vartojami terminai ,,nežymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai’’ – tarptautinė santrumpa LSIL (angl. low grade sguamous intraepithelial lesion) ir ,,žymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai’’ - tarptautinė santrumpa HSIL (high grade sguamous intraepithelial lesion). PAP testu nustačius LSIL, atliekamas CINtec PLUS testas, nustačius HSIL pokyčus, gali būti atlikta gimdos kaklelio biopsija, t.y. paviršinių ir gilesnių kaklelio audinių išpjovimas ir jų po specialaus paruošimo ištyrimas mikroskopu.

Kas yra Žmogaus papilomos virusas?  
Mokslininkai įrodė, kad vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija gimdos kaklelyje. Virusas patenka ant išorinių gimdos kaklelio ląstelių, kur puikiai prisitaiko prie žmogaus organizmo ir išsilaiko keletą metų. Vėliau dėl neaiškių priežasčių jis šias ląsteles pažeidžia. Paprastai moterys nežino, kad yra užsikrėtusios šiuo virusu, nes jis nesukelia jokių ligos požymių. ŽPV testą dažniausiai rekomenduojama atlikti, kai citologinio tyrimo metu randamos nenustatytos reikšmės plokščiojo ar liaukinio epitelio ląstelės (ASC, AGC). Valstybiniame patologijos centre genotipuojama 14 aukštos rizikos tipų: 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68, t.y. pasakoma, kuris iš išvardintų virusų tipų yra aptiktas gimdos kaklelio ląstelėse. Aukšto laipsnio priešvėžiniai epitelio pokyčiai (CIN3+) yra labiausiai susiję su 16, 18 ir 45 ŽPV tipais, todėl, nustačius šiuos sukėlėjus, pacientės tyrimų ir gydymo taktika turėtų būti agresyvesnė. Tyrimui naudojami Seegene reagentai, turintys CE/IVD ženklinimo sertifikatą. Šis inovatyvus kokybinis-kiekybinis metodas leidžia atlikti genotipavimą, užtikrinant labai aukštą tyrimo jautrumą ir specifiškumą (95/99%). 

Kuo skiriasi įprastinis PAP tepinėlis ir skystųjų terpių tyrimas? 
Šie metodai skiriasi mėginio paruošimo technika, rezultatyvumu ir papildomų tyrimų galimybėmis. Naudojant BD SurePath skystą terpę, šepetėlis su visa tyrimui paimta medžiaga nuo gimdos kaklelio iš karto įmetamas į buteliuką su fiksuojančia terpe. Tokiu būdu į laboratoriją siunčiamos tirti visos paimtos ir vienodai fiksuotos ląstelės. Atliekant BD SurePath tyrimą, eliminuojamos kraujo ląstelės, pašalinami eritrocitai, priemaišomis neužgožiamas regėjimo laukas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, gali būti nustatoma daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio būklių ir iki 10 kartų sumažėja netinkamų tirti tepinėlių skaičius. Kitas svarbus privalumas atliekant citologinį testą iš skystos terpės, jog greta citologinio tyrimo iš tos pačios medžiagos galima atlikti papildomus molekulinius tyrimus:  nustatyti žmogaus papilomos virusą (ŽPV), lytiškai plintančių infekcinių ligų sukėlėjus (Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma urealyticum) bei imunocitocheminį Cintec PLUS tyrimą. Medžiaga, paimta į skystą terpę, Centre saugoma 3 mėnesius, todėl prireikus galima atlikti papildomus tyrimus, neimant naujo mėginio. Gimdos kaklelio citologinis tyrimas iš skystosios terpės (terpė ir šluotelė įskaičiuota). Kaina 17,38 Eur. Tyrimą atliekant pagal Valstybės finansuojamą gimdos kaklelio prevencinių priemonių programą, tyrimo kaina 9,4 Eur. Pagal VLK išaiškinimą, jei pacientė, dalyvaujanti Valstybės finansuojamoje gimdos kaklelio vėžio prevencinių priemonių programoje, pageidauja atlikti citologinį tyrimą skystoje terpėje ir sutinka sumokėti skirtumą tarp skystos terpės tyrimo ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamo citologinio tepinėlio, skystų terpių citologinis tyrimas gali būti užsakomas kaip PROGRAMINIS. 

 
Kur galiu atlikti skystosios citologijos PAP tyrimą?  
Norėdami atlikti skystosios citologijos tyrimą, teiraukitės savo ginekologo. Valstybinis patologijos centras bendradarbiauja su šiomis įstaigomis, kuriose yra atliekamas šis tyrimas. Tačiau, jei norite, kad tyrimas būtų atliktas Valstybiniame patologijos centre, visuomet rekomenduojame gydymo įstaigoje pasidomėti, į kokią patologijos laboratoriją siunčiami jų pacientų mėginiai.