Ginekologinė patologija

Didžiąją ginekologinės patologijos tyrimų dalį sudaro citologiniai PAP testai – Centre jų atliekama apie 60 000 atvejų per metus. Diagnostinių citologinių gimdos kaklelio tyrimų atliekama apie 10 tūkst., ginekologinės medžiagos biopsijų ištiriama apie 8 tūkst. per metus.

PAP testai


Visos 25-60 metų moterys kartą per trejus metus gali nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio ir ikivėžinių būklių ir atlikti Valstybės finansuojamą PAP testą. Tyrimo metu specialiu instrumentu paimtos ląstelės nuo gimdos kaklelio paviršiaus paskleidžiamos ant objektinio stiklelio, užfiksuojamos specialiu fiksatoriumi ir siunčiamos į patologijos laboratoriją tirti.

Kita alternatyva programiniam PAP testui - skystųjų terpių PAP tyrimas. 
Gimdos kaklelio citologinis tyrimas iš skystosios terpės (terpė ir šluotelė įskaičiuota), kaina 17,38 Eur. Tyrimą atliekant pagal Valstybės finansuojamą gimdos kaklelio prevencinių priemonių programą, tyrimo kaina 9,4 Eur. Pagal VLK išaiškinimą, jei pacientė, dalyvaujanti Valstybės finansuojamoje gimdos kaklelio vėžio prevencinių priemonių programoje, pageidauja atlikti citologinį tyrimą skystoje terpėje ir sutinka sumokėti skirtumą tarp skystos terpės tyrimo ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto kompensuojamo citologinio tepinėlio, skystų terpių citologinis tyrimas gali būti užsakomas kaip PROGRAMINIS.

 
Tyrimai atliekami reguliariai vienu iš šių metodu, padeda nustatyti ikivėžinius ląstelių pakitimus ir gali padėti išvengti gimdos kaklelio vėžio. Metodai skiriasi mėginio paruošimo technika, rezultatyvumu ir papildomų tyrimų galimybėmis. 

Plačiau apie skystosios citologijos PAP testą. 

Skystosios citologijos PAP testai Centre atliekami iš medžiagos, paimtos į skystąją SurePath terpę. Tyrimo metu šepetėlis su visa tyrimui paimta medžiaga nuo gimdos kaklelio iš karto talpinamas į buteliuką su fiksuojančia terpe. Tokiu būdu į laboratoriją siunčiamos visos paimtos ir vienodai fiksuotos ląstelės. Technologinio proceso metu atskiriamos ir pašalinamos diagnostikai nereikalingos priemaišos - kraujas, leukocitai, gleivės. Todėl citologinį PAP tyrimą atliekant skystųjų terių metodu nereikalingos priežmaišos neturi įtakos tyrimo kokybei - sumažinamas netinkamų tirti tepinėlių skaičius. Svarbu tai, kad pakartotinį gimdos kaklelio mėginį rekomenduojama imti ne anksčiau kaip po 4–6 mėnesių. Per anksti paimtas pakartotinis ėminys gali būti klaidingai neigiamas, tai reiškia, kad ligos užuomazgos gali likti nepastebėtos. 

Kitas svarbus privalumas atliekant citologinį testą iš skystos terpės - galimybė atlikti papildomus tyrimus iš tos pačios medžiagos. Iš vieno ėminio galima atlikti tris gimdos kaklelio ikivėžinių būklių tyrimus: skystosios citologijos PAP testą, molekulinį Žmogaus papilomos viruso aukštos rizikos (ŽPV AR) tipų nustatymą ir imunohistocheminį CINtec PLUS tyrimą. Esant poreikiui, iš to paties ėminio galima nustatyti ir lytiškai plintančių infekcijų sukėlėjus. Tyrimus galima atlikti iš karto arba užsakyti nuosekliai – tiriamoji medžiaga skystoje terpėje VPC archyvuojama 3 mėnesius. 
 
Naujienos: 
 
 
Profilaktinius citologinius gimdos kaklelio tyrimus pirmiausia įvertina medicinos biologas arba citopatologijos technologas, o radus įvairaus pobūdžio ląstelių pakitimų, tyrimą užbaigia ir diagnozę formuluoja gydytojas patologas. Citopatologinių tyrimų skyriuje dirba 5 ilgametę patirtį turintys citopatologijos technologai ir 4 gydytojai patologai. 

Citopatologijos skyriaus vedėjas gydytojas patologas Donatas Petroška

Ginekologinės patologijos koordinuoja Evelina Šidlovska