2014 05 29 RAS genų mutacijų tyrimas metastazavusios storosios žarnos karcinomos ląstelėse

logotiponuotrauka-7aed660a217a74d3f7db425aa5a779f8.jpg
Valstybiniame patologijos centre (VPC) įdiegtas NRAS geno mutacijų tyrimas – dar vienas predikcinis žymuo metastazavusios storosios žarnos karcinomos gydymo parinkimui. Dabar tiriamos mutacijos dviejuose RAS šeimos onkogenuose (KRAS ir NRAS) anti-EGFR terapijai. KRAS genas Valstybiniame patologijos cente tiriamas nuo 2009 m. 2013 m. pabaigoje išsiplėtė indikacijos taikininės biologinės terapijos skyrimui – dabar Cetuximabas pacientams, sergantiems metastazavusiu gaubtinės ar tiesiosios žarnos vėžiu, turi būti skiriamas tik kaip pirmojo pasirinkimo vaistas (VLK 2013-10-30), esant NRAS nemutavusiam (laukiniam) naviko tipui. Padidėjus molekulinio mutacijų ištyrimo reikalavimams nuo 2014 m. pradžios VPC atliekamas dviejų RAS šeimos genų tyrimas, analizuojant DNR išskirtą iš naviko ląstelių.

RAS genų mutacijų tyrimas dažnai ne vienintelis molekulinis žymuo storžarnės karcinomos atveju. Tiriami prognostiniai žymenys - klaidingo susiporavimo reparacijos sistemos (ang. „DNA mismatch repair – MMR phenotype“) būklės nustatymas imunohistocheminiais metodais (MLH1, MSH2, MSH6 ir PMS2). Todėl, esant indikacijoms, po molekulinių tyrimų grįžtama prie žymenų tyrimo vertinimo in situ. Šie prognostiniai biožymenys svarbūs skiriant adjuvantinę terapiją bei paveldimo nepolipinio storosios žarnos vėžio ir Lynch sindromo diferencinei diagnostikai, tolimesniam genetiniam konsultavimui ir tyrimui. Gauti duomenys integruojami į bendrą patologijos diagnozę. 

Storosios žarnos karcinomos patologijos diagnostika – akivaizdus kompleksinio tyrimo pavyzdys: integruoti morfologiniai, imunohistocheminiai ir molekulinės patologijos tyrimai. Tyrimus galima atlikti iš labai nedidelio audinio kiekio, kartais net iš pavienių ląstelių, taupant ir tiriamąją medžiagą, ir laiką. Planuojama plėsti storžarnės karcinomos molekulinių biožymenų tyrimų spektrą, įvertinant ne tik auglio fenotipą, bet ir genotipą. 

Išsami integruota patologinė analizė, kartu nustatant predikcinius, teranostinius žymenis navikiniame audinyje in situ ir išskirtoje naviko DNR, jau atliekama krūties, plaučių adenokarcinomoms, planuojama plėsti kitų lokalizacijų navikų diagnostikoje. Šiuolaikinė patologijos diagnozė – tai atliktų tyrimų ir vertinimų seka: morfologinis ištyrimas, ląstelės baltyminių žymenų (IHC, HC), molekulinių žymenų (mutacijų nustatymas auglio DNR ar RNR) tyrimai, kurie kartu yra gydymo plano gydančiajam gydytojui dalis.