2013 09 20 Steigiamas Europos biobankų konsorciumas

iTRDOK9B2-62526c0d5f7ff67abd97ad5b89c3d718.jpg
Šią savaitę Austrijos mieste Gratz įvyko inauguracinė BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium) konferencija ir tarptautinis biobankų aukščiausio lygio susitikimas.
 
Renginiuose dalyvavęs VPC direktorius prof. Arvydas Laurinavičius pastebi, jog yra didelis atotrūkis tarp sparčios genomikos, epigenomikos, proteomikos bei kitų mokslo sričių pažangos ir neįgyvendintų lūkesčių, kad šios technologijos duos greitą naudą diagnozuojant ir gydant ligas. Dėsningumams atrasti ir patvirtinti reikalingos didelės pacientų grupės, bet svarbiausia – standartizuoti tiriamieji mėginiai ir duomenys apie pacientą bei jo ligą.
 
„Vaizdžiai kalbant, tarp fenomo ir genomo yra biobankas – mokslo tyrimams skirti biologiniai mėginiai (pvz., kraujas, ligos pažeisti audiniai) ir informacinės sistemos, užtikrinančios galimybę efektyviai surasti ir sugretinti reikalingus duomenis. Nenuostabu, kad BBMRI-ERIC yra viena pirmųjų Europos Komisijos steigiamų mokslo infrastruktūrų. Tai seniai lauktas įvykis, šalys steigėjos ėjo į šį tikslą bene 15 metų, suprasdamos, kad vienai, net ir turtingai šaliai, sunku sukaupti pakankamus duomenis, juo labiau pasiekti vieningų biobanko standartų, būtinų sėkmingam tarptautiniam bendradarbiavimui biomedicinos ir gyvybės mokslų srityje“,– teigia prof. A. Laurinavičius.

Profesorius sektinu pavyzdžiu laiko Estijos nacionalinio biobanko strategiją. Tai ne tik į mokslą orientuota struktūra – biobanko duomenys integruojami su e. sveikatos sistemomis, šie duomenys bus tikrinami, perduodami paciento gydytojams ir pasitarnaus ligų prevencijai bei gydymui. Pavyzdžiui, gali būti nustatytas genetinis polinkis susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu ar skydliaukės liga.

„BBMRI-ERIC renginiuose daug kalbėta apie sveikatos įstaigų ir mokslo informacinių sistemų bei veiklos integravimą, tad gali būti, jog šioje personalizuotos medicinos epochoje visa sveikatos sistema bus vienas didelis biobankas“, – komentuoja prof. A. Laurinavičius.
 
Lietuva nėra BBMRI konsorciumo narė, tačiau nacionalinėje mokslo infrastruktūrų strategijoje yra numatytas nacionalinio biobankų tinklo kūrimas su galimybe integruotis į tarptautinius tinklus. Šių metų pabaigoje Briuselyje įvyks kito aktualaus konsorciumo – Europos bioinformatikos infrastruktūros projekto (ELIXIR) – inauguracija.