2012 12 20 Centre išplėstas predikcinių žymenų spektras personalizuotam nesmulkialąstelinės plaučių adenokarcinomos gydymui parinkti

logotiponuotrauka-eb6a41bea7e39488d521aea198f89ec8.jpg
Valstybiniame patologijos centre pradedami taikyti nauji imunohistocheminiai ir molekuliniai žymenys, papildę nesmulkialąstelinės plaučių karcinomos ištyrimo algoritmą. Šių patologijos tyrimų rezultatai svarbūs individualaus gydymo parinkimui.

Priklausomai nuo naviko patogenezės kelio, daugelio auglių atveju nustatomas pagrindinių baltyminių molekulių padidėjęs ar sumažėjęs kiekis dėl atitinkamų genų mutacijų ar jų raiškos intensyvumo pokyčių. Tiek baltymai, tiek nukleorūgštys (DNR, skirtingi RNR tipai) gali būti naudojami kaip molekuliniai predikciniai ar prognostiniai žymenys, svarbūs terapijai ir ligos eigos numatymui. Prognostinis biožymuo apibūdina ligos eigos sunkumą, išeitį, nepriklausomai nuo taikomo gydymo. Predikcinis biožymuo numato atsaką į gydymą (chemoterapija, biologinė terapija ar kt.). Pagal atskiro auglio molekulinį fenotipą nustatomi atitinkami biožymenys, kurie tampa pagrindu personalizuotai terapijai.
 
Valstybinis patologijos centras atnaujino Specialiuosius plaučių operacinės ir biopsinės medžiagos ištyrimo reikalavimus (recenzentai prof. Saulius Cicėnas, VUOI Krūtinės chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas ir prof. Edvardas Danila, VULSK Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas), kuriuose rekomenduojamas nesmulkialąstelinės plaučių adenokarcinomos predikcinių žymenų tyrimo algoritmas.