2012 09 26 Prahoje vyko kasmetinis Europos patologų kongresas

563-26cb38a9191fcf0e51e56a3397aa419d.jpg

Rugsėjo 8-12 dienomis Čekijos Respublikos sostinėje Prahoje vyko kasmetinis 24-asis Europos patologų kongresas. Jame dalyvavo ir Valstybinio patologijos centro, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo, patologijos specialistai. 

Patologijos informatikos sekcijoje centro direktorius prof.  Arvydas Laurinavičius skaitė kviestinį pranešimą „Perspectives of Routine Tissue Based Diagnosis: Lean and Digital”. Kartu su bendraautoriais (D. Leonavičiumi, M. Butkumi, A. Laurinavičiene) atliktų darbų pagrindu išbandytas Lean valdymo metodų taikymas laboratorijos informacinių sistemų (LIS) plėtrai, iškeliant i-LIS (intelligent LIS, išmanioji LIS) koncepciją. Naujos kartos LIS bus ne tik greitai pritaikomos besikeičiantiems laboratorijų technologijų ir vartotojų poreikiams, bet bus „gyvos“ – save analizuojančios sistemos. Jos ne tik tarnaus kaip laboratorijų analizės sistema (business intelligence), bet ir pačios bus plėtojamos panaudojant LIS „savianalizės" duomenis. (pranešimo santrauka ir prezentacija).

Kongreso metu nuo ryto iki vakaro vyko intensyvus darbas aštuoniose sekcijose, paskaitas skaitė tokie pasaulinio garso patologai kaip Ian Ellis ir Glenn W. McGluggage iš Didžiosios Britanijos, Liang Cheng  iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Jaime Prat iš Ispanijos ir daugelis kitų. Centro darbuotojai domėjosi patologijos diagnostikos naujovėmis, džiaugėsi galimybe gyvai susitikti su kolegomis bei pasidalinti profesine patirtimi. 

„Patologui yra svarbu pamatyti kitų šalių diagnostinį lygį ir profesines madas. Džiugu, kad mūsų kokybinis ir intelektualinis lygis diagnostikoje yra aukštas ir nesiskiria nuo kitų šalių“,– grįžęs iš kongreso įspūdžiais dalinosi gydytojas patologas D. Šeinin. 

Gydytoją patologę I. Baltrušaitytę kongrese labiausia domino ginekologijos, urologijos ir krūtų patologijos klausimai. „Įdomi diskusija išsivystė tarp skubių intraoperacinių mažojo dubens navikų tyrimų adeptų ir priešininkų, po abiejų prelegentų ir auditorijos ginčų dalyviai nubalsavo už intraoperacinių tyrimų atlikimą. Taip pat teko išklausyti labai garsaus krūtų patologijos specialisto I. Ellis pranešimą, kuriame, kalbėdamas apie krūties vėžio prognozės žymenis, jis prisiminė savo pakankamai ilgą ir turiningą karjerą bei tų kriterijų atradimo istoriją", – pasakojo gydytoja.

Centro gydytojos rezidentės V. Šimanskaitė ir E. Šidlovska patologų konferencijoje užsienyje dalyvavo pirmą kartą. Renginys jas nustebino savo mastu (organizatorių teigimu, tai didžiausias dalyvių skaičius per visą šio kongreso istoriją, jame dalyvavo 1894 patologai, iš kurių 320 buvo rezidentai). "Vienu metu pranešimai buvo skaitomi 8 salėse, tad teko apsispręsti, kurios temos mums yra prioritetinės. Nemažai skaitytų pranešimų buvo dar nepublikuoti spaudoje. Didelis dėmesys buvo skiriamas navikų genų ekspresijai, genetinėms mutacijoms, jų molekuliniams tyrimams bei kamieninių ląstelių vaidmeniui navikų genezėje. Labai patiko videomikroskopijos sesijos, kurių metu pranešėjai „gyvai“ demonstravo rečiau pasitaikančius ir diagnostiškai sudėtingus atvejus, dalijosi asmenine patirtimi ir pastebėjimais. Renginys vertas dėmesio dėl plataus temų spektro, naujausių tyrimų ir naujai atsiveriančių galimybių ligų diagnostikoje ir terapijoje pristatymo".

Prahoje taip pat vyko 2-ojo Tarptautinio skenavimo konkurso, kurio vienas iš organizatorių yra Centro direktorius prof. A. Laurinavičius, dalyvių apdovanojimas. Tai ne tik konkursas, bet ir puiki proga patologijos preparatų skenerių gamintojams ir jų vartotojams, t.y. patologijos specialistams, padiskutuoti dėl skenavimo galimybių ir vaizdų kokybės bei analizės tobulinimo. Pirmasis konkursas įvyko 2010 m. Vilniuje organizuotame Europos Telepatologijos ir virtualios mikroskopijos kongrese. Virtualios mikroskopijos technologijos sparčiai tobulėja ir atveria kelią patologijos specialybei naudotis skaitmeninėmis technologijomis. Šios technologijos diegiamos ir Santaros slėnio Skaitmeninės ir molekulinės patologijos laboratorijoje.

494-4d228156b9be38d193147880363787e0.jpg
508-dd42231d2daf1acf774798022bf3f237.jpg
509-4d72e04ba2cde8f5a03efe998c501aaf.jpg
575-dd85d215d4905aaa69f7632a995859e2.jpg
584-592c8f39088b17db2fa452f2fc60a28d.jpg