2012 05 29 Sveikatos temomis rašantys žurnalistai domėjosi, kokia medicina būtų be patologų

logotiponuotrauka-0d95ebd43632f71690e417ab60d4ed35.jpg
2012 m. gegužės 22 dieną Valstybiniame patologijos centre, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale, buvo surengta atvirų durų diena sveikatos sritimi besidomintiems žurnalistams „Kokia medicina būtų be patologų“.

Susitikimo dalyviai galėjo  daugiagalviu mikroskopu pažiūrėti kaip atrodo audinio ląstelės, įvertinti, kuo skiriasi normalios ląstelės nuo pakitusių, pasidomėti patologijos mokslo aktualijomis, užduoti rūpimus klausimus. Centro direktorius prof. dr. Arvydas Laurinavičius susirinkusiems papasakojo, kaip gauta paciento biologinė medžiaga virsta medicinine informacija, kokį kelią mėginys nukeliauja, kol transformuojasi į gydymo parinkimui būtiną patologijos diagnozę. 

Prof. dr. Arvydas Laurinavičius susirinkusiems surengė ekskursiją po  Centro laboratoriją ir pasakojo, kad pacientų audinių ir ląstelių patologijos tyrimas neretai yra vienintelis ir nepakeičiamas diagnozės etapas, nuo kurio priklauso tolesnis ligonio gydymas. Jis naudojamas daugelyje sveikatos priežiūros sričių: nuo gimdos kaklelio vėžio profilaktikos iki organų transplantacijos.
 
Ekskursijos po centrą metu žurnalistai pamatė, kaip paciento mėginys vakuuminiu paštu atkeliauja į priėmimo kambarį, kaip jis per keletą minučių šaldomųjų pjūvių būdu paruošiamas patologo vertinimui. Užsukę į mikropjūvių laboratoriją susirinkusieji stebėjo, kaip specialiai apdorotas ir į parafiną įlietas audinys pjaustomas permatomo storio pjūviais ir talpinamas ant stiklelio.  

Gydytojas patologas Raimundas Meškauskas daugiagalviu mikroskopu žurnalistams pademonstravo odos naviko melanomos ląsteles. Citopatologinių tyrimų skyriaus vedėjas, gydytojas patologas Donatas Petroška rodė, kaip atrodo gimdos kaklelio ikivėžiniai ląstelių pokyčiai, pasakojo, kaip svarbu bent kartą per trejus metus profilaktiškai atlikti PAP testą, atsakė, kuo skiriasi paprastas onkocitologinis tepinėlis nuo skystųjų terpių tyrimo.