2020 01 08 Individualiam plaučių vėžio gydymui parinkti taikomas platus predikcinių tyrimų spektras

VPC-6d3ed0835a8387439570c61041b52192.png
Pastaraisiais metais įvyko dideli pokyčiai nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžio diagnostikoje ir gydyme. Proveržis plaučių vėžio biologinių savybių diagnostikoje leidžia daugeliui plaučių vėžiu sergančių pacientų skirti individualizuotą terapiją pagal konkretaus plaučių vėžio biologines savybes. Šios savybės sužinomos atlikus specialius imunohistocheminius ir/ar molekulinius predikcinius tyrimus.
 
Daugiau negu prieš dešimtmetį buvo aptikta, kad plaučių navikai, pasireiškiantys kai kuriomis epidermio augimo faktoriaus receptorių (EGFR) mutacijomis, yra jautrūs biologinei terapijai tirozinkinazės inhibitoriais (TKI). Šios mutacijos pasitaiko maždaug 15 proc. plaučių adenokarcinomos atvejų. Palyginti su chemoterapija, gydymas TKI pasižymi tikslesniu veikimu į naviko audinį, mažesniu toksiškumu. Dažnas atsparumo mechanizmas šiai terapijai yra naujai atsirandančios EGFR mutacijos (T790M, 20-tame egzone). Jas aptikus, yra skiriamas labai efektyvus tikslinis gydymas trečios kartos TKI. 
 
Valstybiniame patologijos centre, VšĮ VUL Santaros klinikų filiale, EGFR mutacijų tyrimas atliekamas biopsinėje ir citologinėje medžiagoje realaus laiko polimerazių grandininės reakcijos metodu. Tiriamos 42 EGFR geno mutacijos 18-ame, 19-ame, 20-ame ir 21-ame egzonuose. Mutacija patvirtinama, jei mutavusių ląstelių DNR sudaro ne mažiau kaip 5 proc. tirtų ląstelių DNR. 
 
Antrasis taikinys efektyviai plaučių vėžio biologinei terapijai yra anaplazinės limfomos kinazės (ALK) genas. ALK translokacijos aptinkamos maždaug 3 proc. iš visų nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžio atvejų. Specifinis gydymas ALK inhibitoriais yra labai efektyvus, atitolina ligos progresavimo galimybę ir labai pagerina pacientų gyvenimo kokybę. Pagrindinis atrankos metodas, naudojamas ALK translokacijų tyrimams, yra ALK (D5F3) imunohistocheminis žymuo. Fluorescencijos in situ hibridizacijos metodas naudojamas kaip patikslinamasis metodas esant ribinei imunohistocheminei reakcijai.
 
Sparčiai tobulėjantys imunoterapijos metodai yra vieni naujausių ir progresyviausių plaučių vėžio gydyme. Šio gydymo principas – paciento imuninės sistemos moduliavimas, nukreipiant ją prieš naviko ląsteles. PD-1 yra tam tikras baltymas žmogaus imuninės sistemos ląstelių – T limfocitų paviršiuje.  Šis baltymas slopina T limfocitus, kad jie „nepultų“ normalių organizmo ląstelių. Sąveika prasideda prisijungus prie kito baltymo (PD-L1), esančio ant kai kurių sveikų (ir vėžinių) ląstelių paviršių.  Kai PD-1 prisijungia prie PD-L1, T ląstelė gauna signalą atsitraukti nuo kitos ląstelės. Kai kurios navikinės ląstelės turi didelius PD-L1 kiekius, todėl jos gali išvengti imuninės sistemos atakos. Dėl šios priežasties imunoterapija yra veiksminga ne visiems pacientams, todėl svarbu žinoti, kokia yra PD-L1 baltymo ekspresija ant naviko ląstelių paviršiaus. Šiam tikslui naudojamas PD-L1 imunohistocheminis žymuo, kurio raiška tiriama naviko ląstelių membranoje. PD-L1 pasižymi itin dideliu heterogeniškumu bei kintančiu dažymo intensyvumu, o ribinės vertės, nuo kurių priklauso terapinės indikacijos, yra ties 1 proc. ir 49 proc. Dėl šios priežasties PD-L1 raiškos vertinimas turi būti atliekamas itin kruopščiai.
 
Šiuolaikinio plaučių navikų gydymo sėkmė tiesiogiai priklauso nuo pradinio histologinio ištyrimo ir molekulinių predikcinių žymenų atlikimo kokybės ir vertinimo tikslumo. Imunohistocheminių žymenų atlikimo kokybė yra užtikrinama keliais metodais. Pirmiausia atliekant konkretų dažymą, greta tiriamojo mėginio yra dažomas ir kontrolinių audinių rinkinys, kurio nusidažymo kokybė yra vertinama prieš atliekant tiriamojo audinio vertinimą. Antrasis metodas, privalomas kiekvienoje patologijos laboratorijoje, yra išorinės kokybės kontrolės programos, organizuojamos nepriklausomų užsienio institucijų. Programų metu vertinama imunohistocheminių arba molekulinių metodų atlikimo kokybė, pasirinktų reagentų tinkamumas, interpretavimas ir rezultatų pateikimo forma. Rezultatai taip pat yra palyginami su kitų laboratorijų, dalyvaujančių šiose programose įvertinimais.
 
Valstybinis patologijos centras kasmet dalyvauja EGFR, ALK ir PD-L1 tyrimų išorinės kokybės kontrolės programose (NordiQC (Danija) ir EQA (Belgija)). Šiais metais buvo pasiekti optimalūs (aukščiausi) įvertinimai visose srityse, nurodantys aukštą atliekamų tyrimų tikslumą, interpretavimo kokybę ir rezultatų pateikimą.