2015 07 01 Kanų ir Vilniaus universitetai pasirašė bendradarbiavimo sutartį skaitmeninės patologijos srityje

sutarties pasirasymas-a64f52dc8bce1abf0204c6a49fbd25cd.jpg
Siekiant skatinti bendrus mokslinius tyrimus ir jų plėtrą skaitmeninės patologijos vaizdų automatinio apdorojimo ir analizės srityje, Kanų universiteto rektorius prof. Pierre‘as Sineux‘as ir Vilniaus universiteto rektorius prof. Artūras Žukauskas pasirašė preliminarų bendradarbiavimo šioje srityje susitarimą. Bendradarbiavimas tarp dviejų mokslinių tyrimų komandų – Kanų universiteto Path Image ir Valstybiniame patologijos centre Santaros slėnyje veikiančios Skaitmeninės ir molekulinės patologijos laboratorijos – prasidėjo prieš kelerius metus įgyvendinant projektą ES COST Eurotelepath. Šiuo metu bendradarbiavimas tęsiamas įgyvendinant projektą „Išsamus biožymenų raiškos intranavikinio heterogeniškumo įvertinimas skaitmeninės imunohistochemijos vaizdo analizės būdu“ (NR.VP1-3.1-ŠMM-07-K-03-051). Projektas finansuojamas ES Socialinio fondo lėšomis.
 
Naujų žymenų pritaikymas ankstyvai ligų diagnostikai ir tikslinio gydymo parinkimui yra pagrindinis iššūkis žmogaus patologijos tyrimuose. Sudėtingo ir brangaus tikslinio gydymo plėtra, pritaikymas pirmiausia reikalauja įgyvendinti patikimas strategijas, padedančias aptikti ir kiekybiškai įvertinti audiniuose bei ląstelėse esančius potencialius taikinius. Dėl didelio žymenų išraiškos kintamumo ir įvairiapusiškumo įvertinti juos paprastu mikroskopu sudėtinga.

„Mes veržiamės į mokslinių tyrimų sritį, kuri tampa labai konkurencinga ir kritinė, įvertinant sprendžiamas sveikatos ekonomikos ir kokybės problemas. Dabartinis technologinis iššūkis – sukurti ir išbandyti objektyvias biologinių audinių tyrimų strategijas ir greitus bei patikimus automatinius įrankius, kurie galėtų būti naudojami kasdienėje klinikinėje praktikoje“, – komentavo Benoit Plancoulaine’as, Kanų universiteto komandos lyderis. „Iš tiesų mes kuriame ta pačia kryptimi veikiančią patologų, matematikų, medicinos biologų ir bioinformatikų komandą labai svarbioje nišoje – audinių diagnostikos ir personalizuoto gydymo srityje. Mūsų bendras darbas jau davė inovatyvių idėjų ir sprendimų, kurių bus dar daugiau“, – pridūrė VU Medicinos fakulteto Patologijos, teismo medicinos ir farmakologijos katedros profesorius Arvydas Laurinavičius.